VŠEOBECNE ZÁVÄZNÉ NARIADENIE MESTA KOŠICE
č. 25
O miestnom územnom systéme ekologickej stability


Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v súlade s § 10 ods. 3 písm.a/ zákona č. 401/1990 Zb. o meste Košice a § 50 ods. 3 písm. a/ § 71 Štatútu mesta Košice vydáva toto nariadenie:


§ 1
Úvodné ustanovenia

  1. Účelom nariadenia je vymedziť základné pojmy týkajúce sa miestneho územného systému ekologickej stability, určiť polohu, urobiť výber biocentier a vymedziť podmienky ochrany a tvorby biokoridorov na území mesta.

  2. Ekologická stabilita úzimia je významným faktorom zdravého životného prostredia. Je potrebné chrániť z ekologického hľadiska najcennejšie a dopĺňať chýbajúce články systému s cieľom dosiahnutia ekologickej rovnováhy. Je jedným z podkladov územného plánu sídelného útvaru alebo zóny a projektov pozemkových úprav. Prostriedkom jej dosiahnutia je tvorba územného systému ekologickej stability, ktorý vytvára základ pre zachovanie a rozvoj rozmanitosti podmienok pre život, umožní udržať biodiverzitu a zachovať genofond rastlinstva a živočíšstva.


§ 2
Základné pojmy

  1. Územný systém ekologickej stability (ÚSES) predstavuje takú celopriestorovú štruktúru navzájom prepojených ekosystémových zložiek a prvkov, ktorá zabezpečuje rozmanitost podmienok a foriem života v krajine a vytvára predpoklady pre trvalo udržateľný rozvoj. Základ tohto systému tvoria biocentrá, biokoridory a interakčné prvky nadregionálneho, regionálneho a miestneho významu. Rozsahu územia mesta Košice zodpovedá miestny územný systém ekologickej stability (MUSES).

  2. Biocentrum - predstavuje ekosystém alebo skupinu ekosystémov, ktorá vytvára trvalé podmienky na rozmnožovanie, úkryt a výživu živých organizmov a na zachovanie a prirodzený vývoj ich spoločenstiev.

  3. Biokoridor - je priestorovo prepojený súbor ekosystémov, ktorý spája biocentrá a umožňuje migráciu a výmenu genetických informácií živých organizmov a ich spoločenstiev, na ktorý priestorovo nadväzujú interakčné prvky.

  4. Interakčný prvok - tvorí určitý ekosystém, jeho prvok alebo skupina ekosystémov (napríklad trvalá trávna plocha, močiar, porast, jazero) prepojený na biocentrá a biokoridory, ktorý zabezpečuje ich priaznivé pôsobenie na okolité časti krajiny pozmenenej alebo narušenej človekom.

  5. Rozsiahlejšie územia - so sústredeným alebo osobitným usporiadaním prvkov spravidla predstavujú ekologicky významné oblasti (napríklad ekologicky stabilnejšie lesnaté oblasti, lúčnopasienkárske oblasti), ktoré sa vyznačujú veľmi priaznivou, prípadne len priaznivou ekologickou kvalitou priestorovej štruktúry.


§ 3
Biocentrá - podmienky ochrany a tvorby a ich lokality

  1. Výber a poloha biocentier vyplýva zo zhodnotenia reálneho stavu, zo snahy o rekonštrukciu prirodzených potencionálnych biocenóz, z potreby doplnenia systému, zo snahy o geoekodiverzitu a ochranu genofondu. Spravidla sú to územia s najvyšším stupňom ekologickej stability. Týmto kritériam zodpovedajú hlavne lesy v prirodzenom stave, jazerá, močiare, mŕtve ramená riek a na ne naväzujúca vegetácia, stepné a lúčno pasienkové ekosystémy, parky, mokrade. Osobitne je potrebné začleniť do systému ekologickej stability územia s výskytom vzácnej, zákonom chránenej fauny a flóry.

  2. V biocentrách s najvyšším stupňom ekologickej stability je potrebné vytvoriť podmienky pre dôslednú ochranu ekosystému. V biocentrách s nižším stupňom ekologickej stability je treba vykonať zmeny s ciel'om jeho zvýšenia. V biocentrách a na území s dosahom na biocentrum sa nesmú vykonávať činnosti, ktoré vedú k znižovaniu jeho stupňa ekologickej stability. V biocentrách je osobitne dôležité dbať, aby sa neznečisťovalo ich územie, voda a ovzdušie, nesmie sa ničiť vegetácia a rušiť fauna a ostatné prírodniny.

  3. Na území mesta Košice sa nachádzajú tieto existujúce a navrhované biocentrá:
    1. Kavečany - pri Z00
    2. Kavečany - Pod lazmi
    3. Kavečany - Hŕbok
    4. Pstružník
    5. Kavečany - Klin
    6. Ťahanovce - tunel
    7. Podhradova
    8. Anička - park
    9. Ťahanovce - pod železnicou
    10. Girbeš
    11. Čičky
    12. Kopa
    13. Borovicový háj
    14. Čičky - Majer
    15. Červený kríž
    16. botanická záhrada, Rozália, baňa Bankov
    17. Pri sladovni
    18. Komenského park
    19. Mestský park
    20. Pod Furčou
    21. Svahy Heringeša I.
    22. Svahy Heringeša II.
    23. Svahy Heringeša III.
    24. Mŕtve ramená
    25. Nad Jazerom
    26. Seligovo jazero
    27. Verejný cintorín
    28. Nemocnica L. Pasteura
    29. Kremnická
    30. Jazierko na Hlinisku
    31. Vodná nádrž Poľov, potok Lorinčík
    32. Poľov - Pod lapišom
    33. Ludvíkov dvor - topoľový les
    34. Poľov - Konopné
    35. Myslavský potok
    36. Park Barca
    37. Barca - železnica
    38. Šebastovce - močiare
    39. Kapustnice
    40. Štrkovisko - Krásna
    41. Hornád - pri rozvodni
    42. Hornád - Rampová
    43. Pastvisko
    44. Koštianske lúky
    45. Hornád - lužný les
    46. Hornádsko-toryšský sútok
    47. Torysa - lužný les
    48. Ťahanovce - Pod lesom
    49. Konopiská
    50. Petry
    51. Kokšov.


    Okrem uvedených biocentier sa na území okresu Košice-mesto nachádzajú biocentrá, ktoré sú súčastou tzv. rozsiahlejších území (lesov) v zmysle §2 ods. 5 tohto nariadenia.

  4. Súčasťou biocentier sú aj územia
    1. vyhlásené za chránené v zmysle zákona SNR č. 1/1955 Zb. o štátnej ochrane prírody v znení neskorších predpisov - Štátna prírodná rezervácia Vysoký vrch (vyhl. MŽP SR č. 83/1993 Z.z.)

    2. navrhované za chránené
      • Hornádsko-toryšský sútok
      • Kavečanská stráň
      • Výslnie na Podhradovej (Poniklesová lúčka)
      • Štrkovisko - Krásna
      • Botanická záhrada
      • Jazierko na Hlinisku


§ 4
Biokoridory - podmienky ochrany a tvorby

  1. Výber trás biokoridorov naväzuje na výber a polohu biocentier. Vyplýva zo zhodnotenia reálneho stavu uplatnenia zásady rekonštrukcie prirodzenej potenciálnej vegetácie a potreby dotvorenia systému. Trasovanie biokoridorov využíva hlavne tieto polohy :
    • vodné toky, mokrade trvalé a periodické a sezónny vodný tok, brehová vegetácia a naväzujúce plochy prírodného charakteru,
    • suché dná údolí a ich vegetácia,
    • krovinatá a stromová zeleň výmoľov, strží, svažitých území,
    • stromoradia, aleje, vetrolamy,
    • medze väčších dimenzií a ich vegetácia,
    • lesy, lúky, pasienky,
    • parky, obytná zeleň a zeleň občianskej vybavenosti.


  2. U existujúcich biokoridorov sa nesmú robiť zásahy, ktoré by znižovali ich funkčnost a stupeň ekologickej stability. U čiastočne funkčných biokoridorov a v novonavrhovaných biokoridoroch je potrebné vykonať zmeny s cieľom zvýšenia stupňa ekologickej stability, vytvorenia diverzifikovaného biologického prostredia a odstránenia bariér.

  3. Za biokoridory osobitnej dôležitosti na území okresu Košice-mesto je treba považovat tieto prírodné prvky:
    • rieka Hornád
    • rieka Torysa
    • Myslavský potok
    • Račí potok
    • potok Lorinčík
    • potok Ida
    • bývalý Mlynský náhon
    • sústava parkov a obytnej zelene na Terase
    • alej na Slaneckej ulici.

  4. Pri budovaní biokoridorov Útvar hlavného architekta so Správou mestskej zelene určuje plochy náhradnej výsadby a druhovú skladbu stromov a zeleň v súlade s ÚPN a ÚSES.


§ 5
Zosúladenie s územnoplánovacou dokumentáciou a inými právnymi normami

  1. Projekt MUSES mesta Košice, ako aj jeho zmeny a doplnky schvaľuje po stanovisku Úradu životného prostredia a zainteresovaných orgánov štátnej správy, Mestské zastupitelstvo v Košiciach.

  2. Miestny územný systém ekologickej stability je treba považovať za otvorený, pri spracovaní nového územného plánu sa oba dokumenty vzájomne zosúladia, podobne pri spracovaní projektu pozemkových úprav. Zároveň je MUSES sústavne upresňovaný podrobnejším riešením na úrovni územných plánov zóny.


§ 6
Sankcie a poplatky

  1. Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia o miestnom systéme ekologickej stability (§ 3 ods. 2 a §4 ods. 2) sú kontrolné orgány oprávnené ukladať pokuty a robiť účinné opatrenia na odstránenie protiprávneho stavu. Kontrolnýmí orgánmi sú Mestská polícia, Správa mestskej zelene, ktoré predkladajú návrhy na začatie správneho konania primátorovi mesta.

  2. Za porušenie VZN môže primátor mesta Košíc uložiť právnickej osobe pokutu až do výšky 200.000,- Sk v zmysle §23 ods. 1, 2 zákona č. 401/1990 Zb. o meste Košice.

  3. Za porušenie citovaných ustanovení možno uložiť fyzickej osobe podľa §46 zákona č. 372/1990 Zb. v znení neskorších predpisov pokutu do 1.000,- Sk alebo blokovú pokutu Mestskou políciou do výšky 500,- Sk.

  4. Sankciou môže byť aj uloženie povinnosti náhradnej výsadby. Plochu náhradnej výsadby určí Správa mestskej zelene a v konečnom dôsledku rozhodne o tom v správnom konaní primátor.

  5. Finančné prostriedky získané z pokút tohto VZN sú príjmom Mestského fondu životného prostredia.


§ 7
Prechodné ustanovenie

Hranice a individuálne podmienky pre biocentrá a biokoridory budú stanovené prehodnotením spracovaného projektu MUSES (Urbion Košice 1992). Do doby schválenia projektu MUSES budú v prípade potreby individuálne podmienky stanovené dohodou orgánov štátnej správy a mesta Košice - Úradu životného prostredia mesta Košice, Obvodných úradov životného prostredia a Útvaru hlavného architekta mesta Košice.


§ 8
Záverečné ustanovenie

Nariadenie nadobúda účinnosť dňa 24.11.1994.


RNDr. Rudolf Bauer
primátor mesta Košice



Zverejnené dňa 9.11.1994
Nariadenie nadobúda účinnosť dňa: 24. 11. 1994.




Zoznam VZN mesta Košice